کتابخانه در برنامه نویسی چیست؟

کتابخانه در برنامه نویسی

با سلام خدمت تمامی همراهان و کاربران عزیز اتس وب. آیا تابه حال از خود پرسیده اید که کتابخانه در برنامه نویسی چیست؟ حتما کلمات، کتابخانه میدلاین یا جی کوئری یا کتابخانه jdf و امثالهم زیاد به گوشتان خورده است. در این مطلب با شما هستیم تا به شما بگوییم که کتابخانه چیست و چه کاربردری دارد. و همچنین در ادامه چند تا از کتابخانه های معروف را بررسی خواهیم کرد.

شاید مایل به خواندن مطالب زیر نیز باشید.

 

 

کتابخانه چیست؟

کتابخانه ها فایل های آماده برنامه نویسی هستند. کتابخانه ها به هر زبان برنامه نویسی می توانند باشند. برای استفاده از کتابخانه ها باید آن را تهیه یا دانلود کرده و در فایلی که برنامه نویسی خودمان را انجام می دهیم فراخوانی کنیم تا از آن بهره ببریم. در ادامه به مزایای این library ها می پردازیم.

مزایای کتابخانه ها چیست؟

  1. کتابخانه ها به منظور آسان تر شدن برنامه نویسی طراحی شده اند.
  2. حجم کتابخانه ها بالا نیست و کاملا بهینه هستند و به راحتی اجرا میشوند.
  3. کتابخانه ها درحال توسعه هستند.

ممکن نیست کتابخانه ها معایبی نداشته باشند. پس معایب آنها چیست؟

از معایب کتابخانه ها، پولی بودن برخی از آنهاست و در ازای پول می توان از آنها استفاده کرد. اما به نظر من ارزش آن را دارد. در ادامه چند کتابخانه معروف را بررسی میکنیم.

چند نمونه از کتابخانه های معروف به زبان های مختلف

کتابخانه JDF در برنامه نویسی PHP

این کتابخانه توابعی دارد که برای تبدیل زمان به کار می رود. اگر کمی درباره زبان های برنامه نویسی تجربه داشته باشید، حتما می دانید که در هیچ یک از زبان های برنامه نویسی تاریخ شمسی وجود ندارد. jdf بدین منظور ارائه شده است تا از وابستگی به API های مختلف زمان را برطرف کنید. این کتابخانه تقریبا به تمامی زبان های برنامه نویسی نظیر C , C++CC#,PHP و … وجود دارد.

برای دریافت کتابخانه jdf کلیک کنید(+).

کتابخانه jQuery

حتما اسم این کتابخانه غول پیکر را شنیده اید. این کتابخانه از جنس جاوااسکریپت است.این کتابخانه قابلیت های منحصر به فردی دارد و کامل بهینه شده است. این کتابخانه با هدف آسانتر شدن کد های جاوااسکریپت، و کم حجم شدن کد های جاوااسکریپت ارائه شد. همچنین با استفاده از این کتابخانه، میتوان خیلی ساده و در چند خط کد، درخواست ها Ajax فرستاد و همچنین این را هم بدانیم که هنگام استفاده از این کتابخانه، نگران ناسازگاری مرورگر های مختلف نباشید !

برای دریافت کتابخانه جی کوئری کلیک کنید(+).

کتابخانه Rinvex Country در برنامه نویسی PHP

این کتابخانه همانطور که از نامش پیداست، اطلاعات گوناگونی نظیر پایتخت،موقعیت قاره و … را میتوان گرفت. این کتابخانه به زبان PHP نوشته شده است و در بقیه زبان ها قابل استفاده نیست.

برای دریافت کتابخانه Rinvex Country کلیک کنید(+).

کتابخانه Stash در برنامه نویسی PHP

این کتابخانه برای بهینه کردن سایر کد های PHP پیاده سازی شده است. این افزونه با استفاده از روش کَش کردن در اجرای کد ها تاثیر بسزایی دارد.

توجه داشته باشید که این کتابخانه فقط کد های PHP را کش می کند.

برای دریافت کتابخانه Stash کلیک کنید(+).

امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

پیشنهادات شما

اگر شما کتابخانه های دیگری را میشناسید، هم اکنون در قسمت نظرت اعلام بفرمایید تا از دانش شما نیز استفاده شود.

مطالعه بیشتر