از کجا برنامه نویسی وب را شروع کنیم ؟

از کجا برنامه نویسی وب را شروع کنیم

با سلام خدمت تمامی همراهان و کاربران عزیز اتس وب. آیا تا به حال از خود پرسید اید که از کجا برنامه نویسی وب را شروع کنیم ؟ امروز قصد داریم که براتون مبانی برنامه نویسی وب را مطرح کنیم تا در آینده دچار سر در گمی نشوید. پس با ما همراه باشید.

 

برنامه نویسی وب چیست؟

حتما در نتایج گوگل، سایت های مختلفی را دیده ایم. یا اپلیکیشن هایی که نیاز به اتصال به اینترنت دارند. سایت یا اپلیکیشن هایی که نیاز به اتصال اینترنت دارند، یک برنامه محسوب می شوند. اصولا به این دسته از برنامه ها، برنامه های وب یا برنامه های تحت وب گفته می شود. اما در این وسط برنامه نویسی به چه معناست؟ برای ساخت چنین برنامه هایی لازم است که کد نویسی هایی انجام بدهیم. نتایج این کد نویسی ها می تواند در قالب گرافیک و یا هر چیز دیگری باشد. کد نویسی، به زبان های مختلف وب مقدور می باشد. در ادامه با زبان های مختلف برنامه نویسی وب آشنا خواهیم شد و همچنین یاد خواهید گرفت که از کجا برنامه نویسی وب را شروع کنیم .

شاید مایل به خواندن مطلب زیر باشید.

چه زبان هایی برای برنامه نویسی وب وجود دارد؟

زبان های برنامه نویسی وب به چند دسته تقسیم می شوند :

  1. زبان های برنامه نویسی سمت سرور
  2.  زبان های برنامه نویسی سمت کاربر

در ادامه به توصیف موارد بالا می پردازیم.

زبان های برنامه نویسی سمت سرور چیست و چگونه عمل می کند؟

زبان های سمت سرور دسته ای از زبان ها هستند که در سرور اجرا می شوند، و نتایج آن در قالب زبان های برنامه نویسی سمت کاربر یا حتی به صورت گرافیکی برگردانده می شوند. در ادامه با شکلی نحوه عملکرد زبان های سمت سرور را بررسی کرده ایم.

 

زبان های سمت کاربر چیست و چگونه عمل میکنند؟

زبان های سمت کاربر دسته ای از زبان ها هستند که در مرورگر کاربر اجرا میشوند. زبان های سمت کاربر برای اجرا شدن نیازی به اینترنت ندارند.

تفاوت زبان های سمت سرور و سمت کاربر در چیست؟

اصلی ترین تفاوت این دو نوع زبان در این است که زبان های سمت سرور بدون اینترنت قابل اجرا نیستند. ولی زبان های سمت کاربر بدون اینترنت نیز قابل اجرا هستند. زبان های سمت سرور پیشرفته هستند.

لایه های برنامه نویسی

به طور کلی دو لایه برنامه نویسی وجود دارد. front-end و back-end. لایه فرانت اند که برنامه نویسی انجام شده در این بخش، مربوط به رابط کاربری است. از زبان های سمت کاربر برای نوشتن لایه فرانت اند به کار می رود. لایه بک اند، مربوط به پشت صحنه سایت است. به طور مثال وقتی کاربر در لایه فرانت اند یک فرم تماس با ما را پر میکند، اطلاعات توسط فرانت اند به بک اند فرستاده می شود. امورات لازم با اطلاعات انجام می شود و در صورت نیاز نتیجه به لایه فرانت اند فرستاده می شود. لایه بک اند با زبان های سمت سرور کد نویسی می شوند.

چند نمونه از زبان های سمت کاربر

از پر کاربرد ترین زبان های سمت کاربر می توان به زبان HTML اشاره کرد. HTML مخفف عبارت Hyper Text Markup Language است. تمامی وبسایت های جهان به این زبان وابسته هستند.در واقع HTML اسکلت بندی سایت را انجام می دهد. زبان های دیگری چون CSS و JAVA SCRIPT نیز هستند. این سه زبان، برای طراحی یک سایت لازم هستند. در ادامه به کاربرد این سه زبان می پردازیم.

HTML : اسکلت بندی سایت با این زبان انجام می شود. بدون این زبان، طراحی سایت ممکن نیست. چرا که نمونه مشابه برای اسکلت بندی سایت وجود ندارد.

CSS : ظاهر گرافیکی سایت با این زبان انجام می شود. در واقع لباس یا همان استایل سایت را با این زبان می نویسند. این زبان نیز نمونه مشابهی ندارد و بدون این زبان طراحی یک سایت زیبا ممکن نیست.

JAVA SCRIPT : این زبان نیز برای ایجاد تعامل با صفحات وب به کار می رود. از آنجا که CSS و HTML ظاهر یک سایت را تشکیل می دهند، ولی برای انجام عمل نیز لازم به این زبان است. این زبان نمونه دیگری ندارد و یادگیری آن برای طراحی یک سایت ضروریست.

چند نمونه از زبان های سمت سرور

از پر کاربرد ترین زبان های سمت سرور می توان به PHP اشاره کرد. این زبان توسط برنامه نصب شده در سرور تحلیل و تفسیر می شود. از این رو زبان Python نیز وجود دارد که در سال ۲۰۱۶ پر کاربرد ترین زبان تحت وب شناخته شد. زبان ASP.net نیز از زبان های سمت سرور پر کاربرد وب میباشد.

نکته : برای طراحی یک سایت سه زبان سمت کاربر معرفی شده در مطلب یکی از زبان ها PHP و Python ضروریست.

نحوه تفسیر زبان های سمت سرور

حالا از کجا شروع کنیم؟

HTML ساده ترین زبان برنامه نویسی

این زبان، ساده ترین زبان برنامه نویسی محسوب می شود. آخرین ورژن HTML در حال حاضر نسخه ۵ هست. این زبان به اسکلت بندی سایت به کار می رود. اگر هوشتان را یکجا جمع کنید میتوانید این زبان را در ۸ ساعت یاد بگیرید. اما تمرین نیز لازم است.

CSS زبان مخصوص استایل دهی

همانطور که گفته شد، HTML برای اسکلت بندی به کار می رود. با زبان CSS میتوانیم تعیین کنیم که اسکلت به چه شکلی باشد. همچنین میتوانیم رنگ و سایز و سایر موارد دیگر را با این زبان تعیین کنیم. این زبان مخفف عبارت Cascade Style Sheets است.

جاوا اسکریپت، زبان اسکریپت نویسی پیشرفته

اگر چنانچه دو زبان HTML و CSS را یاد گرفتید، حالا نوبت به جاوا اسکریپت میرسد. زبان های HTML و CSS توانایی انجام امور صفحات را ندارند. پس لازم است زبان جاوا اسکریپت را نیز یاد بگیریم.

Jquery از کتابخانه های بزرگ جاوا اسکریپت

Jquery یک کتابخانه بزرگ است. Jquery یک فایل است که در آن مجموعه ای از کدها به صورت آماده توسط جاوااسکریپت نوشته شده است. jquery ضمنا برای آسان شدن جاوااسکریپت نوشته شده است و منظور از یادگیری این کتابخانه، یادگیر توابع و متغیر های آن است.

شاید مایل به خواندن مطلب زیر باشید

  PHP پر استفاده ترین زبان برنامه نویسی وب

زبان برنامه نویسی PHP را می توان به جرات گفت که پر کاربرد ترین زبان برنامه نویسی در دنیای وب است. تقریبا حدود ۷۰ درصد وبسایت های جهان با این زبان کد نویسی شده اند. این زبان برای اولین بار در سال ۱۹۹۵ توسط راسموس لردوف ایجاد شد. PHP به دلیل اوپن سورس (متن باز) بودن و رایگان بودن شهرت بسیاری دارد.

امیدوارم این آموزش برایتان مفید واقع بوده باشد.

 

مطالعه بیشتر